Kamerzysta


Przypadkowy kamerzysta na wesele, to wysokie prawdopodobieństwo katastrofy porównywalnej w skutkach z uderzeniem meteorytu w salę weselną. Aby założyć działalność gospodarczą i nagrywać wesela, tudzież inne ciekawe rzeczy, nie potrzeba żadnego certyfikatu ani zdania wieloetapowego egzaminu. Nie oznacza to bynajmniej, że mamy w kraju za mało biurokracji, ale warto zdać sobie sprawę z tego jak ważny jest rozsądny wybór operatora kamery mającego uwiecznić nasz ślub.

Na szczęście mało jest już szalonych ludzi decydujących się na nagrywanie wesela we własnym zakresie, całkowicie amatorsko, bez specjalistycznej wiedzy i prawdziwego doświadczenia, nie mówiąc o posiadaniu dobrej jakości sprzętu. Takie pomysły nie mogą mieć dobrego zakończenia, a własny ślub przecież na ogół zdarza się raz w życiu. Truizmem trąci więc twierdzenie, że żaden wujek-laik czy kolega hobbysta nie może równać się z profesjonalnym kamerzystą.

Szukając dobrego kamerzysty na wesele naprawdę warto poświęcić więc kilka dłuższych chwil na staranne przejrzenie portfolio kandydatów. Sprawdzając jak wyglądają ich przykładowe dzieła nie można nie zwrócić uwagi na kilka podstawowych parametrów jakościowych tych nagrań. Zatem nagrywany obraz musi być stabilny, a koniecznie potrzeba do tego doświadczenia kamerzysty, jak również dobrego obiektywu. O jakości nagrania video świadczą też widoczne na nim kolory. Powinny być naturalne i żywe, a nie wyblakłe lub zaciemnione. Kamery z dolnej półki mogą nie podołać temu zadaniu w zadowalającym stopniu. Równie ważny co obraz jest dźwięk, który musi być czytelny i czysty. Tu bardzo duże znaczenie ma dobrej klasy mikrofon, gdyż zwłaszcza w kościele prawidłowe nagranie dźwięku nierzadko stwarza problemy. Na nagraniu nie mogą być słyszalne żadne pogłosy czy szumy. Nie od czapy będzie także poruszenie kwestii zapasowej kamery. Niestety nawet najbardziej niezawodny sprzęt jest niezawodny tylko do pewnego stopnia, a jeśli ten jeden na milion przypadków ma się zdarzyć właśnie na naszym weselu, to lepiej, by na wszelki wypadek i dla świętego spokoju dobry kamerzysta Łódź dysponował drugą kamerą.

Operator na wesele powinien wyróżniać się kreatywnym podejściem do każdego zlecenia. Jeśli filmy ślubne będące efektem jego pracy wyglądają praktycznie tak samo, jakby wyszły z taśmy produkcyjnej, to znaczy, że kamerzyście brakuje inwencji twórczej. Tymczasem w tej branży każdy film winien wyglądać jak film wzorowy i idealny. Nie obejdzie się więc bez wyczucia estetyki i pomysłowości, a każda koncepcja nagrania powinna być przedyskutowana z Parą Młodą, tak żeby spełnić jej oczekiwania. Aby kamerzysta łódzkie mógł naprawdę dobrze wywiązać się ze swojego zadania, musi spędzić ze swoimi klientami nieco więcej czasu – tak, by poznać ich nieco bliżej. Przekona się wówczas jakie są ich życzenia co do filmu ze ślubu i wesela, jakie mają gusta i charaktery. Nie obejdzie się bez umiejętności wnikliwego słuchania i obserwacji, przenikliwości oraz otwartości.

Cena z pewnością odgrywa ważną rolę, gdyż nikt nie chciałby przepłacać za filmowanie wesela. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że profesjonalny kamerzysta musi kosztować więcej niż osoba traktująca videofilmowanie jako hobby lub dodatek do swojej głównej pracy. Dlatego podejrzanie tanie filmowanie Łódź niesie ze sobą poważne ryzyko słabej jakości nagrania. Para Młoda z pewnością wolałaby tego uniknąć, więc lepiej w tym szczególnym dniu zapłacić normalną cenę rynkową za dobrej jakości usługę niż potem żałować pozornej oszczędności. Nie oznacza to jednak, że filmowanie wesel musi kosztować fortunę lub, że najdroższy kamerzysta Łódź na sto procent będzie najlepszym mistrzem w swoim fachu. Zdarzają się bowiem kamerzyści przeceniający swoje umiejętności, a na rynku można znaleźć też naprawdę dobrych fachowców oferujących uczciwe i korzystne dla obu stron ceny.

Facebook

YouTube

Vimeo

Made by AirFlame